Sinagogų memorialas
Jurbarko senamiestį puošia nemažai skulptūrėlių. Jos primena apie veržlų, linksmą gyvenimą mieste iki holokausto, tačiau reikšmingiausias kūrinys yra skirtas čia gyvenusiems žydams ir jų gelbėtojams atminti. Memorialas buvo iškilmingai atidengtas prie Kauno gatvės, Sinagogų aikštėje 2019 metais liepos mėnesio 19 dieną.
Memorialas buvo kuriamas tris metus. Nuo tada, kai Jurbarke 2016 m. birželio 8 d. su oficialiu vizitu apsilankė nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon. Ekskursijos po miesto senamiestį metu, kurią vedė gidė Nijolė Paulikienė, amabasadorius pritarė minčiai, kad ir lietuvių, ir žydų tautas geriausiai suartintų kultūra, menas. O Jurbarke, kuriame prieškariu buvo apie du tūkstančius žydų, Kauno gatvėje 58 (dabartinis adresas) stovi namas, kuriame gyveno ir garsaus skulptoriaus Dovydo Zundelovičiaus seneliai ir tėvas. Skulptorius gimęs, dirbęs Lietuvoje, tuo metu gyveno Izraelyje, netoli Tel Avivo. Po kelių dienų Dovydas Zundelovičius, atskridęs iš Izraelio, jau vaikščiojo po Jurbarką. Po keturių mėnesių Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje buvo visuomenei pristatytas monumento maketas. Tris metus truko surinkti lėšas, rasti medžiagas ir įgyvendinti sumanymą. Lėšos buvo renkamos visame pasaulyje, aukojo Jurbarko žydų bendruomenės palikuonys iš Izraelio, JAV, Pietų Afrikos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Kanados, Vokietijos, Lietuvos. Daug pastangų, kad atsirastų tokios svarbos atminimo ženklas mieste, įdėjo ir Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius. Buvo ieškoma rėmėjų, įsteigta asociacija,,Kuriame Jurbarkui“, projektas pristatomas ambasadoriams, viešinamas TV laidose.
Memorialo projekto idėja, koncepcija ir atlikimas yra Zundelovičių šeimos dovana Jurbarko miestui. Kartu su architektu Dovydu Zundelovičiumi dirbo jo dukra architektė Ana Zundelovič ir sūnus dizaineris, projekto prodiuseris Gregorijus Zundelovičius.
Iš Karelijos buvo atgabentos granito plokštės, iš Ukrainos – bazaltas. Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai nemokamai pjaustė ir šlifavo granito plokštes. Sinagogų aikštę memorialui pastatyti paruošė Jurbarko įmonė,,Jurmelsta‘‘. Iškaltas raides suklaupę valė savanoriai iš Jurbarko.
Memorialo atidarymo dieną, liepos 19, senąją Kaune gatve, kurioje prieškariu skambėjo jidiš, ėjo minios žmonių. Skambėjo dainos, himnai lietuvių ir hebrajų kalbomis. Šventės metu Dovydas Zundelovičius kalbėjo apie šio memorialo idėją: ,,Istoriją formuoja žmonių prisiminimai, išgyvenimai. Jurbarko istorija – liūdna, žinant tai, kad per karą buvo nužudyti beveik visi miestelio žydai ir dalis lietuvių. Tačiau tai – paminklas ne holokaustui. Marmure įkūnyta idėja, kad dvi skirtingos kultūros gali gyventi drauge, ką įrodė istorija. Tai paminklas istorijai ir žmonėms‘‘.
Pagrindinis memorialo motyvas – Nemuno upė, ant kurio kranto yra įsikūręs Jurbarkas. Tačiau paminkle svarbūs ir kiti simboliai. Hebrajų abėcėlė, bendruomenė, šventas Jeruzalės miestas ir viena gražiausių Europoje – buvusi medinė barokinė Jurbarko sinagoga. Granitinės upės bangos neša tūkstančius pavardžių žydų šeimų, gyvenusių čia per amžius. Pavardės įamžintos anglų ir hebrajų kalbomis. Jas rasti padės ant iškilusių vandens ženklų surašyta abėcėlė. Sinagogos vizija memoriale iškyla kaip plaustas ant upės bangos. Bazalto stulpų skulptūrinė kompozicija naktį nušvinta. Jos languose dega švieselės. O priėjus arčiau galima perskaityti hebrajų ir lietuvių kalba iškaltas maldas ,,Jei aš užmiršiu tave, Jeruzale“ ir ,,Tėve mūsų“.
Pagrindinė memorialo kompozicijos ašis yra nukreipta į Jeruzalę- šventą ir žydams, ir krikščioniams miestą. Joje iškalti vardai tų šviesuolių, kurie karo metu gelbėjo žydus Jurbarke ir jo apylinkėse. Ne visi šie žmonės dar yra žinomi. Bet Lietuvoje tai vienintelis paminklas gelbėtojams.Šalia iškilusios sinagogos kompozicijos vienas elementas stovi atokiau. Jis žymi sinagogos ir visos bendruomenės šulinį. Šulinys stovėjo tarp dviejų sinagogų. Stovi ir dabar. Gerai matomas senosiose nuotraukose. Tai buvo ne tik geriamas vanduo, bet ir gyventojų bendravimo vieta. Šulinys memoriale pažymėtas QR kodu, suteikiančiu galimybę prisijungti prie skaitmeninės memorialo dalies, iš kurios galima pasisemti žinių apie Jurbarko žydų istoriją.Memorialo atsiradimas Jurbarke įrodė, kad nėra abejingų skaudžiai praeičiai, kad svarbiam tikslui visuomenė gali susivienyti.Šalia memorialo pasodinti trys medžiai, kaip padėka projekto rėmėjams, miesto gyventojams ir Zundelovičių šeimai.Pamatyti šį meno, atminties kūrinį atvyksta būriai turistų. Kasdien praeina miesto gyventojai. Sinagogų aikštė pasitinka visus tyloje.